İzmir'de Şirket Kapatma Nasıl Yapılır? Tasfiye Nedir?

Özel sektörde işleriniz her zaman beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Finansal nedenlerle, şirket içi sorunlardan dolayı ya da sadece farklı bir işe yönelmek istediğiniz için şirketinizi kapatma ihtiyacı duyabilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir ? Hakan EROĞLU olarak çeşitlendirilmiş hizmet portföyümüzle kurumsal ya da bireysel müşterilerimizin her zaman yanındayız.

Tasfiye Nedir?

Şirket kapatma, yani hukuki tabiriyle tasfiye, bir şirketinticari faaliyetlerini sona erdirme işlemlerinin başlatılması vesonuçlandırılması olarak ifade edilebilir. Bu sürece hem gelir vergisi hem de kurumlarvergisi mükellefleri gerek duyabilir. Mevzuatta belirlenen süreç tamamladıktansonra tasfiyeye tabi tutulan şahıslar ve tüzel kişilerin resmi kamu kurum vekuruluşlarında (Ticaret Sicil Müdürlüğü, ilgili vergi dairesi ve SosyalGüvenlik Kurumu ve ilgili diğer kuruluşlar) kayıtlı olma durumları resmen sonaerer. Söz konusu kayıtların silinmesiyle birlikte tasfiye tamamlanmış olur.

Şahıs şirketlerinin şirket kapatma işlemleri kolay şekildetamamlanabilirken limited ve anonim şirketler, ortaklar kurulu kararı ilekapatılabilir. Şirket kapatma işlemleri, tasfiyeli şirket kapatma ve tasfiyesizşirket kapatma olarak iki farklı yöntemle yapılabilir. Her iki yönteme dair detayları Hakan Mali Müşavirlik'den iletişime geçerek alabilirsiniz. Kurumsal ve bireysel müşterilerimizin tasviye süreçlerine yardımcı oluyoruz.

YUKARI